A sokoldalú cékla
A cékla az egyik legegészségesebb zöldségnövényünk. Legtöbben csak savanyúságként fogyasztják, de felhasználható grillezve, köretként húsok mellé, nyersen lereszelve salátaként, vagy céklaléként is. Magas az ásványianyag tartalma, sok vasat, kalciumot, magnéziumot is tartalmaz. Vitaminokban is bővelkedik. Miért érdemes minél több céklát fogyasztani?
Megelőzi a rákbetegséget: a cékla színét a betacianin néven ismert piros pigmentek adják. A kutatások szerint ez a betacianin védelmet nyújt az egyes rákbetegségek (például a máj-, a vastagbél-, és a bőrrák) ellen.
Zsírégető és méregtelenítő: májtisztító hatással bír, erősíti a bélrendszert, a betain tartalmának köszönhetően pedig segíti a zsírok lebontását, zsírégető hatása van. Sárgarépával és uborkával együtt fogyasztva még inkább hatásos a zsírégetésben.
Vérnyomás csökkentő: a nitrátban gazdag cékla a szervezetünkben nitrogén-oxiddá alakul, ami segíti kitágítani az ereket.
Gyulladáscsökkentő: a betain tartalmának köszönhetően a gyulladást is csökkenti. Rendszeres fogyasztása esetén betegségmegelőző hatással is bír.
Hat a vérszegénységre: a céklának magas a vas és a folsav tartalma. A szervezetünk a céklából könnyebben veszi fel a vasat, mint más zöldségnövényekből, így jó hatással van a vérképzésre.
Állóképeségjavító: a cékla javítja a szervezetünk oxigénfelhasználását, így edzés közben később érzünk fáradtságot. Ezen túl segíti a regenerálódást is.
Hat a bőrproblémákra: a céklalé gazdag C-vitamin tartalmának köszönhetően hatékony a pigmentációkra és a különböző bőrfoltokra. Napi egy pohár céklalé segítség a megoldásban
Tegdes László